31 Ways to Stay Healthy on a Budget

Find out how to stay healthy while keeping your bank account in tip-top shape too.
supermarket-couple
Getty Images
prev Day 29 next

Compare prices

Using the unit pricing system (shelf tags), you can do your own price checks on comparable items to see which offers the best deal. Unit pricing provides the price per standard unit, often 1 ounce. For example, Tropicana orange juice costs 9 cents an ounce, but the exotic pomegranate-blueberry juice next to it is 25 cents an ounce¬ómore than twice the price. In the cereal aisle, most big brands are around 30 cents an ounce, but store brands are about 15 cents an ounce, or half the price.